Trochę o nas

DuluxMosaic

Jakiś czas temu,zainspirowani pewnym pomysłem, postanowiliśmy zrobić mozaikę z próbników kolorów Dulux’a.

Pierwsze próby zostały wykonane w 2009 roku (w sumie kawał czasu temu), jednak nie można stwierdzić że były udane. Cały proces dobierania kolorów odbywał się metodą „na oko”.

Po pierwszej próbie wniosek był jeden: trzeba się za to zabrać porządnie. Szukając, próbując i błądząc, w końcu udało nam się dojść do pewnych konkretnych wniosków/wyników:

  • Próbniki kolorów zanieśliśmy do drukarni i poprosiliśmy o pocięcie ich na mniejsze paseczki, z których łatwiej jest nam wycinać kwadraty.
  • W sieci znalazłem cyfrową wersje próbnika kolorów firmy Dulux. Dzięki niej stworzyłem cyfrową paletę kolorów jakie posiadamy. Na jej podstawie można było konwertować wybrany obrazek do przestrzeni barw Duluxa. Efektem tego jest możliwość obejrzenia wybranego obrazka w barwach Duluxa.
  • Napisałem program który konwertuje wybrany obrazek do tabeli składającej się z nazw kolorów. Podczas układania mozaiki łatwiej jest szukać kolor po jego nazwie, niż dobierać na oko.

Plan działania jest następujący:

  1. Zbieramy ze sklepów budowlano-remontowych próbniki kolorów np. Dulux’a. Nam udało się zdobyć tego naprawdę bardzo dużo – sprzedawcy chętnie nam oddawali całe nierozpakowane paczki.
  2. Wybieramy obrazek, pamiętając o jego realnej skali (u nas było: 1 piksel = 2.5 cm).
  3. Obrazek konwertujemy na przestrzeń kolorów Dulux’a i poprawiamy go jeśli trzeba.
  4. Zamieniamy z powrotem na przestrzeń barw RGB (8 bitów na kanał) i zapisujemy do formatu BMP.
  5. Za pomocą autorskiego programu BmpToCsv generujemy plik tekstowy (csv), który otwieramy jako arkusz kalkulacyjny. Rezultatem tego jest tabelka, gdzie każda komórka odpowiada jednemu pikselowi i zawiera nazwę danego koloru.
  6. Na podstawie tej tabelki wycinamy, sklejamy ze sobą kolory z próbników.
  7. Wkładamy do antyramy i gotowe.

U nas sam proces sklejania wyglądał następująco:

Zdjęcia (jak to było na początku i końcowy efekt):