Trochę o nas

Projekt Kostka Rubika

Celem tego kolejnego projektu było własnoręczne wykonanie kostki Rubika. Cechą szczególną tej kostki jest to że składa się ona z kostek do gry (K6) i z magnesów.

Sam pomysł i sposób wykonania został zaczerpnięty z istniejącego tutoriala. Na serwisie instructables.com znajduje się wiele innych ciekawych pomysłów, instrukcji podzielonych na różne kategorie – BARDZO POLECAM.

Do wykonania tego projektu użyłem:

  • 27 kostek do gry (K6). Wymiar boku: 12mm.
  • 108 magnesów neodymowych. Walcowe o wymiarze: 3mm średnicy, 2mm wyskości.

Kostek zamówiłem o kilka więcej – na wszelki wypadek. Przydały się !!!. Zakupiłem je w tym sklepie. Jednak po wykonaniu kostki polecam rozejrzeć się za kostkami w większym rozmiarze – 12mm to za mało. Kostka Rubika o wymiarze 36mm słabo się trzyma w ręku.

Magnesy zakupiłem tutaj. Podczas wykonywania projektu użyłem 108 magnesów tego samego rozmiaru. Lepiej jest zamówić 96 magnesów tego typu i 12 magnesów dwa razy większe (w instrukcji jest wyjaśnione do czego służą).

Do nawiercania otworów/dołków na magnesy użyłem wiertarki stołowej – inne sposoby zawiodły. Do nawiercania posłużyłem się wiertłem do metali (wiertło do drewna topiło kostki – i był problem). Ponieważ bardzo ważne jest to aby otwory były wykonane w tym samym miejscu na każdej kostce, to wcześniej stworzyłem sobie drewniany szablon (widać go na zdjęciach).

Do przyklejania magnesów posłużyłem się bezbarwnym poxipolem.

Cały proces nawiercania kostek i przyklejania magnesów zajął mi 2 miesiące (powoli, systematycznie).